Jade Range JBR-2-60G-3636C Restaurant Gas Range, 72" W with 2 Burners (1) 60" Griddle and (1) Standard Oven & (1) Convection Oven - 240,000 BTU
SKU #: JBR-2-60G-3636C
Description
Bistro™ Restaurant Range, gas, 72", (2) 30,000 BTU open burners left, (1) 60" griddle right, manual controls (NO TEMPERATURE THERMOSTAT), (1) standard oven, (1) convection oven, (1) chrome plated rack per oven, stainless steel front, sides, tray bed & stub back, 6" adjustable legs, 115v/60/1-ph, 4.0 amps, 1/4 HP, 240,000 BTU, CSAus, NSF
Options
Flex hose
Extra oven rack
Casters & Flanged feet
Lift-off griddle plate
Top options
Common battery/unitization
Outside USA
Plate shelf options
Correctional package
Oven options
Gas types
Stainless steel options
Griddle options
Note
Warranty
What is included
  • Gas connections: (2) 3/4" Rear connections, standard
Reviews
There are no reviews yet for this product.
In Stock
?
You will earn 312 Reward Points
?
Authorized Dealer
Warranty
  • NOTE: See model "WARRANTY SHEET" for more warranty information
    One year part & labor warranty
    One year parts & NO labor warranty on international orders
Specifications
Number of Burners 1 - 2
Quantity of Burners 2 Burners
Total BTU 225000 - 325000
Range Base Style Convection & Standard Oven
Certifications NSF
Control Type Manual
Oven Type Standard
BTU 240,000 BTU
Heat Gas
Range Configuration (1) 60" Griddle