Imperial IHR-GT36-XB Commercial Range, 36" W with (1) 36" Griddle and Open Cabinet Base - 90,000 BTU
SKU #: IHR-GT36-XB
Description
Spec Series Heavy Duty Range, gas, 36"W, griddle, 1" thick plate, 4"W grease gutter with 1 gallon can capacity, thermostatic controls, open cabinet base, bottom shelf, stainless steel front, sides, 5"D landing ledge, backguard & kick plate, 6" legs with adjustable feet, 90,000 BTU, 26kW, cETLus, ETL, NSF
Options
Common front ledge
Gas connection
Griddle options
Gas type
Stainless steel options
Mounting options
What is included
  • Standard warranty: Limited one year parts and labor warranty, standard
Reviews
There are no reviews yet for this product.
Compare to Other Products
Rating
Price
Availability (Lead Time)
Width (in)
Height (in)
Depth (in)
Installation Type
Range Base Style
Quantity of Burners
Range Configuration
BTU
Rating
Price
Availability (Lead Time)
Usually ships within 1 Business Day
Modular
Modular Base
(1) 36" Charbroiler
96,000 BTU
36
Modular
Modular Base
2 Burners
(1) 18" Griddle