Vulcan VBP18ES-QS-PLATINUM Door Mobile Heated Holding Cabinet,
SKU #: VBP18ES-QS-PLATINUM
Description
(Quick Ship) Holding/Transport Cabinet, Institutional Series, mobile, capacity (18) 18" x 26" x 1" or (36) 12" x 20" x 2-1/2" pans, includes (15) pair of adjustable tray slides 1-1/2" OC, forced air blower, side mounted push handles, recessed control panel, electronic control with digital display, ambient to 190° F, 20 gauge stainless steel interior & exterior, cULus, UL EPH Classified
Options
Interior accessories, latch & card holder
Notes
Extended warranty
What is included
  • Standard warranty: 1 year limited parts & labor warranty, standard,
  • Heating element warranty: 10 year warranty on heating elements, standard
  • Mounting options: 5" Casters, set of (4) standard