Vulcan VCCG48-IS 48'' Countertop Gas Griddle with Thermostatic Controls - 96,000 BTU
SKU #: VCCG48-IS
Description
Heavy Duty Griddle, countertop, gas, 48" W x 24" D cooking surface, 1" thick steel plate, (4) burners, solid state thermostat every 12", IRX™ infrared burner technology, electronic spark ignition & pilot protection, wire knob guards, (1) drawer. stainless steel front, sides, front top ledge, front grease trough, 4" back & tapered side splashes, 4" adjustable legs, 96,000 BTU, CSA, ENERGY STAR®, NSF