Admiral Craft BDGR-36/NG Restaurant Gas Range, with 6 Burners and Standard Oven - 208,000 BTU
SKU #: BDGR-36/NG
Description
Black Diamond Range, natural gas, 36", (6) 12" x 12" 30,000 BTU top burners, removable cast iron top grates, individual pilot lights & controls, (1) standard oven base, 200°F to 550°F temperature range, (2) adjustable racks, backriser with shelf, removable crumb tray, stainless steel, 6" adjustable legs, 3/4" NPT, 208,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation
Options
Casters
What is included
  • Warranty: 1 year warranty on parts & labor, standard
Reviews
There are no reviews yet for this product.
Compare to Other Products
Rating
Price
Availability (Lead Time)
Range Configuration
Quantity of Burners
Range Base Style
BTU
Rating
Price
Availability (Lead Time)
Usually ships within 1 Business Day
Burners
6
Standard Oven
208,000 BTU
Burners
6
(1) 26-1/2"W Oven
219,000 BTU
(1) 26-1/2"W Oven
Burners & (1) 24" Griddle
2
Burners & (1) 24" Griddle